Personalizacja felg – wachlarz możliwości

Lubimy, gdy nasz samochód wygląda wyjątkowo. Obręcze w dobrym stanie to jeden aspekt, który dodaje uroku. Drugim jest ich ozdabianie, czyli kastomizacja lub inaczej – personalizacja felg. Zabieg ten jest wykonywany głównie po to, by auto wyglądało unikalnie na drogach. Tylko jak to zrobić?

Personalizacja felg – co to jest?

Kastomizacja (lub customizacja, od angielskiego customized – dostosowany do indywidualnych potrzeb klienta) to ozdabianie powierzchni felg dodatkowymi dekoracjami. W ostatnich latach producenci obręczy wprowadzają do oferty koła, które możesz spersonalizować. Dzięki temu kierowcy mają wymierny wpływ na wygląd swojego samochodu.

Regeneracja, a kastomizacja

Regeneracja ma na celu przywrócenie feldze jej pierwotnego wyglądu i dawnych właściwości. Proces ten jest wymagany, jeśli funkcjonalność obręczy zmniejszyła się podczas eksploatacji lub została uszkodzona. Felgę regenerują specjaliści w warsztacie, którzy przeprowadzają potrzebne procesy naprawcze.

Personalizacja felg z kolei to dodatek do regeneracji. Za pomocą różnych technik felgi zostają przyozdabiane. Jest kilka popularnych zabiegów sprawiających, że obręcz zyskuje niepowtarzalny wygląd i cieszy oko przez długi czas. Dzięki bogactwu barw i wzorów jesteśmy w stanie dopasować koła idealnie pod kolor karoserii. Tuningowanie swojego samochodu nie jest dla każdego. Jeśli jesteś jednak zafiksowany na punkcie niestandardowego wyglądu swojego auta, powinieneś spróbować kastomizacji. Nie chcesz, by Twoja bryka była jedną z wielu? Zmiana wyglądu felg jest dla Ciebie.

Kwestia masy

Felgi kastomowe nie są tylko od ładnego wyglądu, ale też są wykonane z lżejszych materiałów. Dzięki temu jakość jazdy się zwiększa. Lżejsze koło oznacza mniejszą masę nieresorowaną. Co to takiego? Samochód ma dwie masy: resorowaną, czyli część samochodu, która ma swoje zawieszenie separujące od drogi i nieresorowaną, czyli elementy zawieszenia, koła, opony, tarczy hamulcowe, półośki, itp. Trik polega na tym, by ruchy masy nieresorowanej jak najmniej wpływały na komfort prowadzenia. Im masa ta jest mniejsza, tym mniej oddziałuje na zawieszenie, a tym samym wygoda jest większa.

Niektórzy producenci nie przejmują się za bardzo wagą. Jeśli ty też nie przedkładasz komfortu nad wygląd, nie masz czym się martwić. Warto jednak, byś pamiętał, że im grubsze ramiona alufelgi, tym waga ich jest wyższa.

Jak rozpoznać felgi

Niemal każdy fan sportów motorowych rozpozna bez większych problemów wyczynowe felgi. Decyduje o tym właśnie personalizacja felg, a w zasadzie zmiana koloru. Na białych felgach włoskiego producenta OZ jeżdżą bolidy Formuły 1, auta w wyścigach Indy, czy wszelkich innych rajdach. Włosi produkują obręcze w wielu kolorach, przykładając równie wielką wagę co do barwy, wzornictwa, jak i jakości. Najczęściej OZ tworzy felgi o wielu ramionach, ponieważ przekłada się to na wytrzymałość, która jest bardzo ważna w samochodach sportowych.

Większość z nas kojarzy felgi w Subaru Imprezie. Od wielu lat japońska marka do swojego auta w kolorze blue mica dodawała nieodłącznie złote felgi. Dla jednych niespełnione marzenie, dla innych szczyt kiczu. Jednego nie można jednak odmówić Subaru: ich model Impreza na stale wryła się w świadomość automaniaków.

Saab przez lata w swoich samochodach montował felgi w kształcie wirnika samolotu. Powyższe przykłady były jednak stosowane wyłącznie do określonych serii samochodów, przez to ich wyjątkowość nie była tak duża.

Personalizacja felg – szeroka oferta

Dzisiaj bez większych problemów możemy wykonać personalizacji felg aluminiowych. Oferta rynkowa przewiduje możliwość uzyskania dowolnego wzoru, kształtu i koloru. Każdy z nas ma możliwość spersonalizowania obręczy tylko i wyłącznie pod swój samochód. Tacy producenci, jak Dezent, Momo, czy BBS łączą w sobie świetną jakość i niepowtarzalny design. Znane marki nie zapominają też o najważniejszym: felga to bardzo ważny element auta i musi być przede wszystkim praktyczna. Chłodzenie klocków i tarcz przez dostęp powietrza, czy aerodynamika auta są nawet ważniejsze, niż piękny wygląd.

Zachować zdrowy rozsądek

Personalizację felg można wykonać na wiele sposobów. Lakierowanie, chromowanie całych felg lub ich poszczególnych elementów, polerowanie frontów, śrub i rantów, to dopiero początek. Możesz też dokonać galwanizacji, czyli nałożenia kolejnej warstwy metalu (np. niklu) na obręcz. Nowa powłoka jednocześnie chroni felgę i nadaje jej zupełnie inny wygląd. Jest też hydrografika, bodaj najpopularniejsza metoda w personalizacji felg. Ta technika pozwala nanieść na powierzchnię felgi wybrany wzór.

Od niedawna tuningowcy mają znacznie więcej możliwości zmieniania swoich kół. Kastomizacja tak się rozwinęła, że każdy może zmienić swoje felgi w unikaty. Warto jednak pamiętać, by zachować zdrowy umiar, bo co za dużo, to nie ładnie. Pamiętaj, że przesadzone efekty, zamiast upiększać, mogą oszpecić twój samochód.