Czy warto usuwać uszkodzenie felg?

Uszkodzenie felg można odczuć w trakcie jazdy. Co jednak zrobić, gdy nie do końca jesteś pewien, czy powinieneś kupić nowe, czy też możesz je naprawić? A jeśli naprawić – to jak się do tego zabrać? Mamy nadzieję, że za pośrednictwem tego artykułu pomożemy Wam znaleźć odpowiedź na pytanie: czy koła Twojego auta nadają się do renowacji, czy też nie.

Naprawa felg – czy warto?

Odpowiedź na to pytanie jest niezwykle trudna. Zwłaszcza że to zależy przede wszystkim od tego, jakie jest uszkodzenie felg. W pierwszej kolejności musicie znaleźć odpowiedni i przede wszystkim sprawdzony serwis, który zajmie się ewentualną naprawą obręczy. Jego doświadczeni pracownicy podpowiedzą, czy koła nadają się do naprawy. Powinni też oszacować koszty zrealizowania takiej usługi. Dzięki temu łatwiej będzie Wam zdecydować czy naprawa felg jest opłacalna, czy może tańsze okaże się zakupienie nowych.

Pamiętajmy o tym, że naprawa nie polega jedynie na usunięciu uszkodzenia felg. To również wszelkie zabiegi mające zapobiegać niepożądanych defektom, jakie pojawiają się w okresie zimowym. Wiele rodzajów obręczy, głównie stalowych, ulega korozji z uwagi na osadzający się pył z klocków hamulcowych. Destrukcyjne działanie ma także sól, która zalega pod „kołpakami”. Mówiąc o naprawie felg rozważamy zarówno te stalowe, jak i ich aluminiowe odpowiedniki. W przypadku felg stalowych usunięcie drobnych uszkodzeń nie będzie trudne – wielu kierowców niewielkie wgniecenia rantu naprawia nawet we własnym zakresie. Powierzenie tego zadania zakładowi wulkanizacyjnemu lub wyspecjalizowanemu warsztatowi sprawi, że usługa zostanie wykonana na najwyższym poziomie. Wielu fachowców twierdzi, że można usunąć każde uszkodzenie felg – bez względu na rodzaj wgniecenia. Jedyną przeszkodą uniemożliwiającą wykonanie tego zabiegu jest wysoki poziom zniszczenia. W ekstremalnych przypadkach naprawy felg nie da się wykonać. W takich sytuacjach, jedynym słusznym rozwiązaniem jest zakup nowych.

Nowy wygląd felg stalowych

Okazuje się, że dzięki regeneracji felg stalowych można bez większego problemu nadać im nowy wygląd. Wszelkie głębokie rysy bądź rdzę można przeszlifować i położyć na nich nowy podkład i lakier. Prace te można wykonać we własnym zakresie. Pamiętajmy jednak, że usługi te są stosunkowo tanie i zdecydowanie szybciej i dokładniej można je wykonać w zakładzie.

Co z alufelgami?

Nieco inaczej wygląda sytuacja z naprawą alufelg i innych obręczy wykonanych ze stopów lekkich. Lekkość materiału sprawia, że podczas uszkodzeń powstałych np. podczas parkowania, ranty felgi mogą ulec kruszeniu. Dużo łatwiej też rysuje się powierzchnia ramion. Nie są to defekty dyskwalifikujące i można je usunąć poprzez kompleksową renowację. Należy jednak zastanowić się, czy koszty takiego zabiegu będą opłacalne.

Renowacja felg ze stopów lekkich polega na dokładnym oczyszczeniu obręczy, napawaniu ubytków, a następnie wyrównaniu powierzchni i jej pomalowaniu. Profesjonalne warsztaty, zajmujące się naprawą tego rodzaju felg, szacują koszty renowacji na poziomie 100-400 zł za sztukę. Wspominamy o delikatnych uszkodzeniach i zarysowaniach felgi aluminiowej.

Poważne uszkodzenie felg – co zrobić?

Co jednak z naprawą poważnie uszkodzonych modeli? Wgniecenia na więcej niż kilka centymetrów można bez problemu usunąć. Wystarczy poddać felgę zabiegowi prostowania, a następnie renowacji. Pamiętajmy jednak, że drobne naprawy alufelg nie wymagają ingerencji w ich konstrukcję, za to te poważne – już tak.

Wykonanie tego zabiegu ma ogromny wpływ na wytrzymałość mechaniczną obręczy, co jest niezwykle ważne podczas dalszego użytkowania. Niektórych pęknięć materiału można nie zauważyć gołym okiem – występują wewnątrz, a ich obecność objawiać się może jedynie podczas działania dużej siły np. w trakcie wjazdu w dziurę. Takie uszkodzenia również można naprawić. Warto jednak pamiętać, że tak mocne uszkodzenie felg powinno zostać zastąpione nowymi egzemplarzami.

Jakich zasad warto się trzymać przy naprawianiu felg?

W pierwszej kolejności należy postawić na jakość. Nie tylko samej felgi, ale również w odniesieniu do naprawy. Decydując się na ten krok, warto wybierać tylko i wyłącznie doświadczonych oraz sprawdzonych specjalistów, którzy posiadają odpowiedni sprzęt i umiejętności. Zdobycie odpowiedniej wiedzy umożliwiającej właściwe naprawienie felg wymaga czasu.

Sam sprzęt również jest dość drogi, zwłaszcza ten specjalistyczny i renomowanych producentów. Wybierając popularne warsztaty, zyskujesz pewność, że usługa zostanie wykonana na najwyższym poziomie. Niestety, zwykłe warsztaty samochodowe czy serwisy opon i felg nie są w stanie fachowo ich naprawić – głównie ze względu na brak profesjonalnego wyposażenia. Naprawa felg nieodpowiednimi narzędziami i przy nieodpowiednich umiejętnościach powoduje zwykle więcej problemów niż zakup nowej. Krótka trwałość usunięcia uszkodzenia felg jest tylko jedną z możliwych komplikacji, która się pojawi. Pamiętajmy jednak, że niewłaściwe naprawienie obręczy to również ogromne zagrożenie i obniżenie poziomu bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem.

Co jest jeszcze ważne?

Kolejną zasadą, o której warto pamiętać, jest naprawianie felg z głową. Nie warto zlecać usunięcia uszkodzenia tych obręczy, które do naprawy się nie nadają. Jeśli sam nie jesteś pewien, jaką decyzję powinieneś podjąć, warto skorzystać z profesjonalnego serwisu. Wyspecjalizowani doradcy będą skłonni do tego, by rozwiać Twoje wątpliwości. Ocenią czy felgę można naprawić i jaki będzie koszt naprawy – będziesz mógł wówczas porównać koszty renowacji z wydatkiem niezbędnym do zakupu nowej felgi. Warto pamiętać również, by nie naciskać i nie namawiać fachowców do naprawy felg, które się do tego nie nadają. Zbyt mocne uszkodzenie felgi nie pozwoli na przywrócenie jej do stanu przed uszkodzenia. Ingerencja w strukturę koła za pomocą np. obróbki cieplnej znacząco obniża jego trwałość, zwiększając tym samym ryzyko pojawienia się kolejnego uszkodzenia felgi. Nie ma przy tym różnicy czy chodzi o felgę aluminiową, czy stalową. Profesjonaliści całkowicie odradzają naprawę tanich felg, z uwagi na słabą jakość stopu, z którego są produkowane. Niskiej jakości produkty po naprawie – która będzie dodatkowym obciążeniem struktury – mogą nie wytrzymać naporu sił, jakie będą oddziaływać na nie po usunięciu uszkodzenia. Koszty naprawy tanich felg często są nieopłacalne, dlatego najczęściej naprawianymi obręczami są te markowe, których jakość i odporność ulegają zmianie się nawet po ingerencji w ich strukturę.

Kiedy zdecydować się na naprawę felgi?

Felgi stalowe najczęściej naprawiane są w sytuacji uszkodzenia rantów. Profesjonaliści szacują, iż naprawy te stanowią około 90% napraw felg stalowych. Dlaczego właśnie ranty tak często ulegają uszkodzeniu? Okazuje, że wyginają się pod wpływem kontaktu z dziurami w drogach. Takie naprawy można wykonać bez konieczności dokonywania ich obróbki cieplnej.

Większe uszkodzenia felg stalowych są albo niemożliwe do usunięcia, albo naprawa takich obręczy jest nieopłacalna. Dość często warsztaty naprawiają również alufelgi – usługi te są bardziej skomplikowane z uwagi na lekkość materiału. Często okazuje się, że do wyprostowania felgi konieczne jest jej podgrzanie. Wszystko po to, by nie pękła podczas naprawy.

Wszelkie pęknięcia lub ubytki usuwane są za pomocą metody spawania. Rodzaj uszkodzeń, na jakie narażona jest alufelga zależy głównie od rodzaju jej stopu. Te mocniejsze zdecydowanie trudno skrzywić, a przy mocnym uderzeniu szybciej ulegną pęknięciu, niż deformacji. Oczywiście takie felgi również można naprawić – jedynie koszt takiej usługi będzie wyższy. W przypadku felg, wykonanych z niższej jakości stopu, sytuacja wygląda trochę inaczej. Są one miękkie i łatwo się wyginają, aczkolwiek rzadko ulegają pęknięciu. Felgi aluminiowe mogą być naprawiane za pomocą prostowania, spawania i toczenia, a po wykonaniu wszelkich napraw konieczne jest ich malowanie.

Kiedy nie naprawiać felgi?

Oznaką mówiącym o tym, że nie warto naprawiać felg – i to niezależnie od tworzywa, z jakich je wykonano – są pęknięte ramiona, szprychy lub inne widoczne uszkodzenia na jej powierzchni. Defektem dyskwalifikującym są także wszelkie skrzywienia osi. W takiej sytuacji lepiej nie ryzykować i nie zwiększać niebezpieczeństwa podczas jazdy i zdecydować się na zakup nowej felgi. Pamiętajmy również, że naprawa tak poważnych uszkodzeń jest nieopłacalna. Dodatkowo osoby posiadające czujniki ciśnienia w felgach powinny również odpowiednio przemyśleć temat skorzystania z usług renowacji. Ich naprawa musi być wykonywana w szczególnie ostrożny sposób. Nieumiejętne usunięte uszkodzenie felg może sprawić, że czujniki ciśnienia nie będą już zdatne do użytku.

W jaki sposób dbać o felgi?

Uszkodzenie felg jest bardzo prawdopodobne, można jednak temu przeciwdziałać. Dbanie o felgi to przede wszystkim bezpieczna jazda. Warto unikać najeżdżania na krawężniki i dziury. Dodatkowo powinno się zachować szczególną ostrożność na dziurach zapełnionych kałużami – lepiej je ominąć. Nie tylko sprawicie, że uszkodzenie felg nie wystąpi, ale też zadbacie o opony i zawieszenie auta.
Spodobał Ci się artykuł?
>