fbpx

PROSTOWANIE FELG


Prostowanie felg

1Czy każdą felgę można wyprostować?
Większość popularnych uszkodzeń bez problemu możemy wyprostować. W niektórych przypadkach wygięcia mogą być jednak zbyt duże, pojawiają się wówczas duże pęknięcia lub osłabienia materiału, co sprawia, że jazda na takiej feldze byłaby niebezpieczna. W naszej firmie kierujemy się w pierwszej kolejności bezpieczeństwem i nie doradzamy usług, które mogłyby zagrażać naszym klientom. Z tego powodu dokładnie badamy felgę pod każdym kątem i oceniamy jej stan. Praktyka pokazuje, że w większości przypadków naprawa felgi jest możliwa i udaje się ją przywrócić do bardzo dobrego stanu.
2Czy po prostowaniu felg będą one jak nowe?
Renowacja felg to w dzisiejszych czasach proces bardzo dokładny. Dysponujemy najnowocześniejszymi, specjalistycznymi maszynami do prostowania felg oraz stosujemy obróbkę numeryczną CNC, dzięki czemu przywracamy feldze najlepszy możliwy stan. Zregenerowane felgi badane są komputerowo z bardzo dużą dokładnością, co daje pewność, iż są bezpieczne oraz umożliwią bezproblemową, komfortową jazdę. Ewentualne ślady pozostałe na feldze, takie jak rysy, drobne wyszczerbienia lub odbarwienia spowodowane normalną eksploatacją felgi i jej naturalnym zużyciem w żaden sposób nie wpływają na jej parametry.
3Czy spawamy felgi aluminiowe?
Dysponujemy pełnym zapleczem technicznym oraz wykwalifikowanym zespołem specjalistów, dlatego oferujemy spawanie felg, zarówno stalowych jak i aluminiowych. Dzięki kompleksowej regeneracji felg możemy przywrócić im pełną sprawność i pozbyć się drobnych pęknięć, które po naprawie nie zagrażają bezpieczeństwu, a bez interwencji naszych specjalistów mogłyby się powiększyć.
4Czy czujniki ciśnienia przeszkadzają w prostowaniu felgi?
W nowoczesnych autach czujniki ciśnienia w ogumieniu są coraz bardziej powszechne. Montuje się je w przygotowanych specjalnie do tego systemu felgach, których ceny są wyższe od standardowych. Na szczęście czujniki w żaden sposób nie przeszkadzają w naprawie felgi. Dokładamy wszelkich starań, aby zdejmowanie i zakładanie czujników przebiegło bezproblemowo, jednak z uwagi na delikatność systemu, a także powszechne problemy z korozją lub występowaniem błędów pomiarów, nie możemy wziąć odpowiedzialności za ich działanie po naprawie felgi.
5Jak wyceniana jest naprawa felgi?
Cena prostowania felgi uzależniona jest od wielu czynników. Wpływają na to jej rozmiar, rodzaj oraz stopień uszkodzenia, materiał z jakiego jest wykonana czy dodatkowe niezbędne prace. Aby jednak koszt naprawy nie był dla klienta obciążeniem, sporządzamy wstępną wycenę napraw na podstawie oględzin felgi. Wówczas klient może zdecydować, czy korzystniejsza jest dla niego naprawa felg, czy zakup nowych. Ceny prostowania felgi przy pomocy specjalistycznych urządzeń zaczynają się w naszym zakładzie od 60 zł/sztuka.
6Co wchodzi w skład naprawy felgi?
Podstawową czynnością wykonywaną podczas renowacji felg jest przywrócenie jej oryginalnych wymiarów i płaszczyzn. Gwarantuje to stabilny i płynny obrót felgi oraz umożliwia poprawne ustawienie geometrii zawieszenia. Dodatkowo przygotowujemy miejsce styku felgi z oponą. Czynność ta jest niezbędna dla prawidłowego osadzenia opony oraz zapewniania jej szczelność. Nasz serwis oferuje także usuwanie rdzy z felg stalowych, spawanie pęknięć oraz likwidację uszkodzeń rantów, obić, rys oraz wgnieceń. Regeneracja rantów pozwala odzyskać jej pełny blask, co ma znacznie zwłaszcza wśród unikatowych, kultowych felg, posiadających wartość nie tylko pieniężną, ale i kolekcjonerską.
7Czym grozi jazda na krzywych felgach?
Warto wiedzieć, że jazda na krzywych felgach nie tylko pogarsza komfort podróżowania, lecz także w dużym stopniu zagraża bezpieczeństwu. Charakterystyczne „bicie” koła może przy dużej prędkości (np. autostradowej) doprowadzić do osłabienia przyczepności lub spowodować ściąganie auta na jedną stronę. Krzywe felgi wpływają także na obniżenie żywotności zawieszenia oraz opon, które zużywają się wówczas nierównomiernie. Wibracje powodowane krzywymi felgami przenoszą się w największej mierze na kierownicę, co dodatkowo rozprasza kierowcę.
8Jak rozpoznać, że należy wyprostować felgę?
Najpowszechniejszym objawem, który informuje nas o konieczności naprawy felgi są wibracje na kierownicy. Mogą być spowodowane uszkodzeniem opony, jednak najczęściej są skutkiem krzywej felgi. Objawy nasilają się wraz ze zwiększeniem prędkości. Czasem mogą występować np. tylko podczas skrętu. O tym, czy warto zająć się renowacją felg, świadczy także proces wyważania kół w trakcie wymiany opon. Używanie wielu ciężarków do wyważenia koła to tylko omijanie problemu. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest zaś jego wyeliminowanie, czyli prostowanie felg. Należy pamiętać, że proces naprawiania felg aluminiowych jest skomplikowany i wymaga specjalistycznych narzędzi, dlatego nie wolno zlecać go firmom wulkanizacyjnym, specjalizującym się wyłącznie w wymianie i naprawie opon.
9Jak przywrócić idealny stan felgi?
Aby felgi wyglądały jak nowe, warto oprócz podstawowych napraw poddać je polerowaniu oraz ponownemu malowaniu. Dzięki temu pozbędziemy się widocznych śladów. Malowanie proszkowe felg da znakomite i trwałe efekty na lata. Będzie przy okazji znacznie tańsze niż zakup nowego kompletu.
10Jakie są najczęstsze przyczyny uszkodzenia felg?
Za większość uszkodzeń felg aluminiowych oraz stalowych odpowiadają obecne w asfalcie dziury. Nie zawsze mamy możliwość ich ominięcia, a większe nierówności mogą doprowadzić wręcz do złamania felgi lub urwania koła. Narażone na te uszkodzenia są zwłaszcza koła z niskoprofilowymi oponami lub felgi z dużym rantem. Częstym powodem jest także zbyt niskie ciśnienie w oponach. Kolejną popularną przyczyną, zwłaszcza w miastach, są podjazdy pod ostre krawężniki lub nieumiejętna i nieostrożna wymiana opon.