Przechowywanie opon zimowych i letnich

Śnieg już się roztopił, a rośliny wracają do życia. Zaczęła się wiosna. Czas więc na zmianę opon. Co jednak zrobić ze zdjętym kompletem? Jak wygląda prawidłowe przechowywanie opon zimowych? Czy warto oddać nasze ogumienie pod opiekę profesjonalistów?

Przechowywanie opon zimowych i letnich – odwieczny dylemat

Każdy z nas, posiadaczy samochodów, zna tę sytuację. Czy to przed zimą, czy wczesną wiosną, zawsze problem wraca. Opony. Najpierw trzeba je zmienić, a później jeszcze gdzieś przechować. Problem, który przyprawia o ból głowy. Znów musisz szukać miejsca w zatłoczonym garażu. Znowu nie wiesz, jak je zabezpieczyć, by nie zniszczyć swojego ogumienia. I tak co pół roku problem wraca. Jak się go pozbyć? Czy warto zlecić przechowywanie opon zimowych lub letnich zewnętrznej firmie?

Poznaj naszą ofertę na przechowywanie opon >>>

Przechowywanie opon

Przede wszystkim musisz zdawać sobie sprawę, że nie warto robić tego na własną rękę. Choć z założenia jest to proste, przechowywanie opon zimowych i letnichto skomplikowany proces. Przez to właśnie warto swoje ogumienie oddać w ręce profesjonalistów. Jeśli są one składowane w serwisach i magazynach do tego przeznaczonych, mają odpowiednią ochronę, która wydłuży ich żywotność.

Obowiązują ściśle określone zasady

Musisz sobie zdawać sprawę, że nie znając kilku podstawowych zasad magazynowania opon, możesz je zniszczyć i będziesz musiał kupić nowe ogumienie. Zamiast więc zaoszczędzić na koszcie magazynu, możesz stracić na zmienianiu opon co dwa lata.

Jest kilka rzeczy, o które profesjonaliści dbają znacznie lepiej:

  • konserwacja opon po zdjęciu z kół (osuszanie, czyszczenie, naprawa uszkodzeń),
  • ochrona ogumienia przed źródłem światła, złymi warunkami atmosferycznymi i szkodliwą wilgocią,
  • przechowywanie opon z dala od źródeł ciepła i innych urządzeń elektrycznych – trzymanie gum wokół emitujących ciepło urządzeń powoduje nieodwracalne uszkodzenia w strukturze cząsteczkowej opon,
  • dbanie o czysty, wentylowany magazyn z odpowiednią temperaturą,
  • unikanie wszelkich zabrudzeń, plam, smarów i olejów, które również niszczą strukturę ogumienia.

Przechowywanie opon letnich

Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, że opony letnie nie mogą być przechowywane w zbyt niskich temperaturach. Mieszanka gumy jest opracowana w taki sposób, by idealnie spisywała się na rozgrzanym asfalcie. Natomiast trzymanie letniego kompletu w niskiej temperaturze doprowadzi do zbytniego stwardnienia gumy i opona straci swoje wartości, a podczas jazdy będzie pękać. Może się to okazać niebezpiecznie, bowiem takie ogumienie nie hamuje równie dobrze, jak wcześniej. Może mieć również pogorszoną zdolność odprowadzania wody.

Ponadto opony należy trzymać na powietrzu. Guma nie powinna mieć bezpośredniego kontaktu z betonem, najlepiej więc umieścić opony na regałach kilka centymetrów nad ziemią. Każde gumy powinny być też raz w miesiącu obracane, by się nie odkształcały. Opony nie powinny też nigdy być układane jedna na drugiej, a najlepiej trzymać je pionowo.

Przechowywanie opon zimowych

Przechowywanie opon zimowych, podobnie jak letnich, musi zostać poprzedzone odpowiednimi czynnościami zabezpieczającymi. Po zdjęciu ich z kół należy je wyczyścić (sprawdzić bieżnik, usunąć z niego kamienie, osady, umyć zabrudzone solą drogową, błotem, czy śniegiem koła) i osuszyć. Zawilgocone gumy mogą ulec deformacji i zniszczeniu. Opony zimowe nie powinny być narażone na intensywne światło i mocne urządzenia grzewcze. Ponadto magazyn, w którym znajduje się ogumienie, powinien być odpowiednio wentylowany. Wilgoć powietrza może spowodować nieodwracalne straty. Tak samo, jak komplet letni, zimówki powinny być ustawione pionowo nad ziemią, obracane co najmniej raz w miesiącu.

Przechowywanie opon z felgami

W nieco innej pozycji powinno odbyć się przechowywanie opon z felgami. Najlepiej składowanie takie przeprowadzić, kładąc takie zestawy na płasko. Komplety kół najlepiej układać w kształcie kominów. Przed ułożeniem, warto podłożyć pod spód tekturę. Koła, podobnie jak same opony, nie powinny mieć bezpośredniego kontaktu z betonem. Tego typu podłoże jest najczęściej wilgotne, co może spowodować nieodwracalne zmiany. Opony z felgami nie powinny być trzymane pionowo, ponieważ nacisk felgi na gumę może ją odkształcić. Koła co 2-3 miesiące należy zamieniać miejscami. Felgi z ogumieniem można powiesić na hakach. Na stosie opon nie wolno trzymać innych ciężkich rzeczy.

Pomieszczenie, w którym znajdują się opony powinno być suche, zacienione i niezbyt ciepłe. Ponadto koła, podobnie do opon, powinny znajdować się z dala od wszelkiego rodzaju smarów, olejów, źródeł ciepła.

Ile kosztuje przechowanie opon

Profesjonalne przechowywanie opon zimowych pozwoli wydłużyć ich żywotność. Ogumienie powinno tracić swoje wartości tylko na drodze. Dobrze magazynowane gumy mogą znacznie dłużej zachować sprawność. Dlatego właśnie warto zaufać specjalistom. My dbamy o wszystkie niezbędne warunki, by twoje opony za pół roku były dokładnie takie same, jak w chwili zdjęcia. W naszym serwisie przechowywanie kompletu czterech opon kosztuje 100 zł. Jeśli chcesz magazynować całe koła, dopłacisz ledwie 20 zł. Jeżeli cenisz sobie profesjonalizm i fachową opiekę, warto pozostawić swoje ogumienie u nas. Nie będziesz miał utrapienia z próbą wygospodarowania miejsca gdzieś w zawilgoconej piwnicy, czy zbyt gorącym garażu. Z nami będziesz miał jeden problem mniej.